Klasa Oboju - AM Katowice
Klasa ObojuObój

Historia

Historia klasy oboju Akademii Muzycznej w Katowicach wiąże się z samymi jej początkami od roku 1929, kiedy to w ówczesnym Konserwatorium klasę trzech istrumentów dętych (oboju, klarnetu i fagotu) objął Wojciech Smykowski.

Również po II Wojnie Światowej juz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej do chwili śmierci klasę oboju prowadził Smykowski. Potem objął ją na dwa lata Andrzej Mozel - wybitny oboista laureat konkursów w Pradze i Budapeszcie.

Główna zasługa budowania klasy przypadła jednak prof. Edwardowi Manderze, który od 1959 roku do chwili śmierci w 2003 pracował bez przerwy w Katowickiej uczelni, będąc równocześnie solistą-oboistą Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, później Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).
To jego wychowankami byli tej miary oboiści jak: prof. J. Kotyczka, prof. S. Malikowski, Sylwester Sobola, Grzegorz Stec, Adam Ślęzak, Wenancjusz Szołtysik.

Równiez absolwentem profesora Mandery jest pracujący na uczelni od 1986 roku Tomasz Miczka, obecnie profesor Akademii Muzycznej, równiez oboista NOSPR.
Od 2002 roku na stanowisku asystenta pracuje Piotr Pyc - oboista NOSPR - absolwent prof. J. Kotyczki.

Nadmienić należy również, że wychowankowie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach grają w najlepszych Polskich orkiestrach, by wymienić tylko wspomniany NOSPR, Filharmonię Narowową, Filharmonię Śląską, Filharmonię Kameralną, Teatr Narodowy, Sinfonię Varsovię.