Klasa Oboju - AM Katowice
ObójUczestnicy 2018

Konferencja obojowa

Zapraszamy na VII Międzynarodową Konferencję Obojową, która odbędzie się w dniach 22-24 lutego 2018 roku.

Więcej informacjiCo roku od 2008, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego odbywają się Konferencje Obojowe, na które składa się szereg wydarzeń: referaty, prezentacje, warsztaty, koncerty i wystawy instrumentów oraz akcesoriów. 

Pierwsze trzy konferencje (21-22.01.2008 r., 4.03.2009 r., 17-18.02.2010 r.) otrzymały miano Naukowych, a ich organizatorami byli przedstawiciele Naukowego Koła Oboistów oraz Klasa Oboju Akademii Muzycznej.

W odpowiedzi na coraz liczniejsze inicjatywy studentów Klasy Oboju, w 2011 roku po raz pierwszy zorganizowano Studencką Konferencję Obojową. Od tamtej pory, konferencje Naukowe i Studenckie odbywają się zamiennie co 2 lata.

Celem konferencji jest integracja środowiska oboistów z Polski i nie tylko, a także wspólne pochylenie się nad najważniejszymi kwestiami dotyczącymi gry na oboju i wszystkimi jej elementami. Referaty zaproszonych gości sprzyjają pogłębieniu wiedzy oraz konfrontacji poglądów, a dzięki wystawom instrumentów, które towarzyszą konferencjom, zapoznać się można z najnowszymi modelami obojów, narzędzi i akcesoriów. Każda edycja konferencji skupiona jest na jednym temacie wiodącym, który podejmowany jest podczas referatów, a nawet spotkań towarzyskich. W latach ubiegłych zgłębialiśmy następujące zagadnienia:
- budowa stroików
- oddech jako czynnik decydujący o prawidłowej grze na oboju
- metody ćwiczenia na oboju
- obój w orkiestrze symfonicznej
- specyfika mechanizmu oboju i jego odmian
- obojowa muzyka kameralna

Każdego dnia konferencji odbywają się koncerty w wykonaniu zaproszonych gości oraz gospodarzy - studentów, pedagogów i absolwentów.